Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Unuttum

Şifrenizi hatırlamıyormusunuz? Aşağıdaki kutucuğa üye olurken kullandığınız e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize yeni bir şifre oluşturacağınız bağlantı göndereceğiz.

Mesaj gönder

soru ekle

Giriş

Kayıt Ol

adliyelik.com

Minimum Arabuluculuk Ücreti Ne Kadardır?

Arabuluculuk düzenlemesi ile birlikte arabuluculuk yapan meslektaşların, iş ve ticari arabuluculukta taraf olan kişilerin 2019 yılında minumum ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik karmaşa 2020 yılında tamamen giderilmiş durumdadır. Bu itibarla 2019 yılında taraf sayısının 2 den fazla olması durumunda anlaşmama halinde Adliye Arabuluculuk Merkezlerine ne miktarda minumum makbuz kesilebileceği 2020 yılı itibariyle ortadan kaldırılmış olup bu ve benzeri tüm soru işaretleri sonlandırılmış bulunmaktadır. Bu itibarla minimum ücret tarifesinin 2019 yılı ve 2020 yılı için ne olması gerektiğine yönelik olarak;

1-) 2019 yılı 2 taraflı dosyalarda; bilindiği gibi arabuluculuk ücret tarifesi kapsamında 2 taraflı dosyalarda yani bir başvurucu ve bir de karşı taraf olan minimum sayıdaki arabuluculuk görüşmelerinde iş uyuşmazlıklarında minimum 680 TL ticari uyuşmazlıklarda 1.320 TL olduğu konusunda bir şüphe bulunmamaktadır. Bu yönüyle asıl şüphe dosyanın taraf sayısının 2 den fazla olması durumunda ne olacağına ilişkindir.

2-) 2019 yılı 2 den fazla dosyalarda; Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından açıklanan listelerde 2 den fazla taraf olması durumunda minimum ne miktarda alınacağına ilişkin bir netlik bulunmadığı için Adliyelerde 2 den fazla olan dosyalarda arabuluculuk ücretinin her halükarda 2 taraf üzerinden kesilmesi ve iş hukuku için 680 TL ticari uyuşmazlıklar için ise 1.320 TL olması gerektiği bunun üzerinde taraf belirlenerek kesilen makbuzların ödemesinde güçlükler söz konusu olduğu ve kimi meslektaşların bunları tekrar düzeltmesi, makbuzu iptali, muhasebesel beyanname düzelmesi gibi bir çok sorun ortaya çıktığı için 2 taraf üzerinden makbuz kesilmesi veya 2019 yılı için 2 den fazla taraflı uyuşmazlıklarda makbuzların kesilmeyerek bekletilmesi ve netlik oluşması sonrasında kesilmesi gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Ancak aşağıda yer alan Adana Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan Daire Başkanlığı yazısı ile bu sorun çözülmüş ve her halükarda 2 taraflı makbuz kesilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu yönüyle 2019 yılı için taraf sayısı 2 den fazla olsa dahi yukarıda belirtilen 1. kısımdaki gibi 2 taraf üzerinden makbuz kesilmesi gerekmektedir.

3-) 2020 yılı için taraf sayısına minimum ücret miktarı ne kadar olmalı kısmında ise aşağıda yer alan taraf sayısına ilişkin ücret belirleme durumu kapsamı itibariyle taraf artışları ile 40 TL civarında bir artış olmuş olup, bu durumda muhtemelen arabuluculuk faaliyeti çerçevesinde ek tarafların kattığı tebliğat vs masraflara yönelik olarak oluşturulmuş görünmektedir.

a-) 2 taraflı bir dosyada 2020 yılı için iş ve ticari arabuluculuk dosyalarında bir artış bulunmamakta olup iş uyuşmazlıklarında 680 TL ticari de ise 1.320 TL geçerliliğini korumaktadır. Bu yönüyle 2020 yılında iki taraflı iş ve ticari uyuşmazlıklarda bir değişiklik bulunmamaktadır.

b-) 2 den fazla taraflı dosyalarda ise;

iş-3-5 sayıları dahil bu aralıktaki iş uyuşmazlığında 720 TL,

iş-6-10 sayıları dahil bu aralıktaki iş uyuşmazlığında 760 TL,

iş-11 ve üzeri sayılardaki iş uyuşmazlığında 800 TL,

ticari-3-5 sayıları dahil bu aralıktaki ticari uyuşmazlıkta 1.360 TL,

ticari-6-10 sayıları dahil bu aralıktaki ticari uyuşmazlıkta 1.400 TL,

ticari-11 ve üzeri sayılardaki ticari uyuşmazlıkta 1.440 TL,

Özet olarak 2020 yılında 2 taraflı iş ve ticari uyuşmazlıklarda minimum ücret miktarı değişmemiş olup 2 den fazla olan dosyalarda ise yukarıdaki barem ve sıralamalara göre 40 ar TL tutarında artışlar söz konusudur.

Yorum Ekle

Doğrulama Kodu Yenilemek için tıklayın.