Ev sahibinin evden çıkarması

Soru

Merhabalar,

3 yıldır 3 arkadaşımla bir dairede kalıyorum. 2 ay önce ev sahibi evi satılığa çıkaracağını söyledi. Şu anda ev satılmadığı ve sözleşmemiz bitmek üzere olduğundan kızının eve yerleşeceğini ve evden çıkmamızı istediğini söyledi. 3 yıllık süreçte yaşadığımız bir kaç sorun oldu ancak ev bulmanın zorluğundan ve öğrenci olduğumuz için tartışma olmadı.

Örneğin;
-Geçen yıl kirayı 1550 TL’den 2000 TL’ye çıkardı
-Fırtına sebebi ile hasar gören çatının 3 ay boyunca tamiri yapılmadı.

Ek olarak daire çatı katında kaçak kat, alt kattaki dairede kendisine ait.

Tartışmamak adına kızının kalacağının belirtildiği ihtarı bize yollamasını ve bizimde hukuki hakkımız olan süreç içerisinde ev arayışına başlayacağımızı ve evi terk edeceğimizi söyledim.

Kiramızı 2 yıldır düzenli bir şekilde banka üzerinden gönderiyoruz. Evde maddi kayba neden olacak hiç bir zarar vermedik. Komşularımızdan şimdiye kadar hiç şikayet almadık. Bu sebepler ve ev bulmanın zorlaştığı bir dönemde olduğumuz için evden çıkmak istemiyoruz.

Hukuksal olarak;
-Evden çıkmayabilir miyiz?
-Çıkmamız gerekiyorsa ihtar geldikten sonra ne kadar süre dairede kalmaya devam edebiliriz.
-Kızının evde kalmayacağını kalsa bile bunun 1 yıldan uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz. Bu durumun tespitinde ne yapmamız gerekmektedir?

Şimdiden cevabınız için teşekkürler

İyi çalışmalar

volkan_00 2 sene 1 Cevap 703 Görüntüleme 0

Verilen Cevaplar ( 1 )

  1. İhtiyaç sebebiyle tahliye davası için sözleşmenizin bitiminden en az 3 ay öncesinden veya sözleşmede yazan süre öncesinde ihtarname çekilmeli ve sözleşmenizin yenilenmesini takip eden 1 ay içerisinde dava açması gerekir bu davada olumlu sonuç dahi alınsa ortalama istinaf süreci ile birlikte 2-3 yıllık bir süre bulacağı için bu süre boyunca evi kiracı sıfatıyla kullanmaya devam edebileceksiniz

Cevap bırak

Gözat
Gözat

Doğrulama Kodu Yenilemek için tıklayın.