Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi

Soru

Merhaba,

Ben 3 senedir bir şirkette çalışmaktayım. Geçenlerde belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalatmak istediler. Şuan halen imza atmadım maddeleri okudum işçiyle ilgili pek madde görmedim çoğu madde işverenin lehine ve fazla mesai, resmi tatil ücretlerinden bahsedilmemiş açık olarak ve bu haklarımı alamıyorum hali hazırda sözleşmenin son maddesini görünce imzalamadım madde şöyle;

14.1. Taraflardan biri yukarıdaki maddelerde yazılı sorumluluklarını yerine getirmez ise karşı tarafa herhangi bir tazminat ödemeden feshetme hakki olduğunu kabul ve taahhüt eder.

Yani bu maddeye göre alamadığım haklarımdan vazgeçmiş mi oluyorum imzalarsam hakli fesih yaptığımda tazminat alamayacağımı mi kabul etmiş oluyorum.


Eklenti
Muzaffer 4 sene 1 Cevap 1357 Görüntüleme 0

Verilen Cevaplar ( 1 )

  1. 4857 sayılı iş kanunu nun aşagıda belirtili maddesi ve yüksek yargı Yargıtay kararları kapsamında emredici hükümlere aykırı bu maddenin ve yine aleyhinize getirilen düzenlemelerin imzalasanız dahi, mahkeme nezdinde geçersiz sayılabileceğini söyleyebiliriz, öyle ise neden bunlar imzalatılıyor sorusunun cevabının ise işverenin Çalışanı bu şekilde caydırması en azından yargıya başvurmadan 1 kez düşünmesi için yapılabildiği gibi bazende bir hukuki danışmanlık almadan yazmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum

    Türü ve çalışma biçimlerini belirleme serbestisi Madde 9 – Taraflar iş sözleşmesini, Kanun hükümleriyle getirilen sınırlamalar saklı kalmak koşuluyla, ihtiyaçlarına uygun türde düzenleyebilirler. İş sözleşmeleri belirli veya belirsiz süreli yapılır. Bu sözleşmeler çalışma biçimleri bakımından tam süreli veya kısmî süreli yahut deneme süreli ya da diğer türde oluşturulabilir.

Cevap bırak

Gözat
Gözat

Doğrulama Kodu Yenilemek için tıklayın.